Doping – największy wróg Tour de France

Doping – największy wróg Tour de France Wygrać w Wielkiej Pętli, to jest marzenie chyba każdego kolarza szosowego. Ten wyścig ma coś w sobie magicznego i obok Vuelta e Espania oraz Giro D`Italia jest jednym z największych wyścigów na świecie. Dzięki swojej 110 letniej historii przyciąga największych zawodników, którzy chcą za wszelką cenę nie tylko dojechać do mety, ale nawet wygrać przynajmniej jeden z etapów. Nic dziwnego, że już od samego początku zawodnicy sięgali po niedozwolone środki. W pierwszych latach kolarze używali do znieczulenia swoich bolących mięśni eter oraz alkohol. Z czasem doping nielegalny przybierał coraz wymyślniejsze formy, a do walki z nim stanęła nie tylko UCI, ale również organizatorzy Tour de France, a nawet Policja oraz Sądy. Jednak ani grożące kolarzom kary, ani przykład jaki dało ukaranie dwóch największych zwycięzców wyścigu – Lensa Armstronga oraz Alberta Contadora nie dało do myślenia zawodnikom. W dalszym ciągu można usłyszeć o tym, że któryś z zawodników biorących udział w Tour de France został przyłapany na niedozwolonym dopingu.

Kategoria: Sport. Tagi: ,

Czy rower z marketu to jeszcze rower?

Czy rower z marketu to jeszcze rower? Dla wielu decyzja zakupu rowerów sprowadza się do tego, że idą do pierwszego z brzegu sklepu i po prostu kupują rower, oceniając go wizualnie. Nie patrzą na jakość towaru, na przeznaczenie roweru tylko kupują. Niestety wiele dla wielu osób pierwszy z brzegu sklep to market. Można się zapytać, co jest złego w kupowaniu roweru w hipermarketach? Przecież rower to rower, dwa kółka ma mieć, pedały i ma jeździć. Zaletą niewątpliwie kupowania roweru w marketach jest ich cena, która jest niższa od rowerów w specjalistycznych sklepach rowerowych czasem nawet kilkukrotnie. Ale jak to bywa w życiu coś za coś. Jeśli cena jest niska, to nie można oczekiwać, że oferowany rower będzie wysokiej jakości. Oszczędności przede wszystkim, a oszczędza się na wszystkim. Pierwszą rzeczą na której się oszczędza to materiał użyty do konstrukcji ramy roweru. Można zapomnieć o lekkich stopach, dostaje się ramę stalową, która jest bardzo często nie wyważona. Również materiały użyte do konstrukcji osprzętu są niewiele warte. Powoduje często usterki już na wstępie używania. Pękają szprychy, nie można wyregulować hamulców, czy też przerzutek, a to wszystko przez oszczędzanie. To powoduje, że ten tani rower szybko się okazuje o wiele droższy niż się ktokolwiek spodziewał.

Kategoria: Wybór. Tagi: ,

Kiedy maj zaczynał się wyścigiem

Kiedy maj zaczynał się wyścigiem Po II Wojnie Światowej w Polsce podobnie jak w wielu krajach próbowano wszystko przywrócić do ładu. Nie można było mówić jednak o normalności, kiedy nie byłoby żadnych wielkich imprez sportowych. Niestety pozostając za żelazną kurtyną nie można było mówić o rywalizacji z krajami zachodnimi. Aby więc coś z tym zrobić dzięki zagazowaniu trzech redakcji gazem – Trybuny Ludu oraz czeskiego Rude Pravo, został w roku 1948 zorganizowany pierwszy wyścig na trasie Warszawa – Praga i Praga – Warszawa. W cztery lata później do organizatorów dołączyła również gazeta niemieckich komunistów NeuesDeutchsland i od tej pory wyścig odbywał się na trasie Warszawa – Berlin Praga. Każdego roku start i meta wyścigu była w jednym z tych miast. Wyścig od samego początku był oczkiem w głowie władz komunistycznych tych krajów. W najlepszym okresie tego wyścigu była to największa impreza amatorska tego typu w krajach socjalistycznych. Wyścig stracił na znaczeniu po upadku bloku wschodniego i ostatnią odsłonę miał w roku 2006.

Kategoria: Sport, Wyścigi. Tagi: ,

Kupowanie rowerów nie jest łatwe

Kupowanie rowerów nie jest łatwe Wiele osób zaczyna na szczęście zaczyna dostrzegać zalety życia aktywnego, gdzie aktywność oznacza nie siedzenie przed tv z pilotem, ale uprawianie jakiegoś sportu. Jedni uprawiają Nordic Walking, inni biegają, wiele osób też decyduje się na zakup roweru. Jednak nie można powiedzieć, że kupowanie roweru, szczególnie dla osób nie znających się na tym, ni jest proste. Można oczywiście iść do sklepu typu hipermarket, czy też dyskont, gdzie rowery nie są wysokie, ale jakość rowerów również jest adekwatna do ceny. Zakupy w takich sklepach mają jeszcze jedną wadę sprzedawcy w niczym nie pomagają przy wyborze roweru. Jeśli więc ktoś szuka dobrego roweru, wówczas powinien szerokim łukiem omijać zakupy w hipermarketach. Warto się udać wówczas do sklepów sportowych lub też specjalistycznych sklepów z rowerami. W sklepach sportowych wybór roweru jest większy, a personel jest bardziej zorientowany co sprzedaje, lub przynajmniej tak być powinno. W większości takich sklepów jest również serwis rowerowy, więc rower, który się tam kupuje jest przygotowany do użytku, a nie trzeba go dopiero w domu składać. Jednak jeśli ktoś szuka roweru z wyższej półki lub też roweru wyczynowego, wówczas każdy poleca zakupy w specjalistycznym sklepie rowerowym.

Kategoria: Kupno. Tagi: ,

Tour de France – wyścig tytanów

Tour de France – wyścig tytanów Kolarstwo jest dosyć popularną dyscypliną sportową. Praktycznie na całym świecie ludzie ścigają się na rowerach, tworząc ciekawe widowiska. Jest sporo wyścigów, które w świecie nie tylko kolarskim wzbudzają emocje. Najważniejszym i najbardziej prestiżowym wyścigiem na świecie jest chyba Tour de France. To prawdziwy wyścig tytanów. Swoim stopniem trudności chyba jest najcięższym, najbardziej wymagającym wyścigiem. Nic dziwnego więc, że każdego roku do wyścigu staje wiele ekip kolarskich z największymi gwiazdami na czele. Wyścig jest tak popularny, również dlatego, że jest bardzo zróżnicowany, po płaskich etapach, kolarze mają do pokonania również etapy górskie, których pokonanie wymaga maksymalnego wysiłku. To właśnie na tych górskich morderczych etapach najczęściej się wyjaśnia wszystko, a może prawie wszystko. Wygrana w Tour de France jest dla zawodników nobilitująca. Dla większości kolarzy, jeśli nie dla wszystkich, udział w tych wyścigach jest po prostu marzeniem całego życia, jednak nie dla wszystkich jest to dane.

Kategoria: Wyścigi. Tagi: ,

Jakie są dobre suplementy diety

Jakie są dobre suplementy diety Obecnie wielu z nas jest bardzo zabieganych i w ciągu całego dnia nie mamy czasu na zajęcie się swym zdrowiem. Jednak jak się później okazuje takie długotrwałe zaniedbanie jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też wielu lekarzy zaleca suplementy diety. Oczywiście nie można przesadzać z ich ilością. Jednak warto dowiedzieć się jakie suplementy będą odpowiednie do naszego trybu życiu. Wówczas nie będziemy odczuwać zmęczenia oraz będziemy bardziej skupieni na wykonywanej pracy. Na pewno odpowiednie suplementy diety można zakupić w każdej aptece. Nie jest to drogi wydatek i na pewno jest znacznie tańszy niż chodzenie po lekarzach. Warto profilaktycznie zająć się swym zdrowiem tak by na długo cieszyć się aktywnością fizyczną.

Kategoria: Odżywki. Tagi: ,

Wyścig dookoła Polski

Wyścig dookoła Polski Wyścigi dookoła Polski mają wielką tradycję. Ten wyścig składający się z wielu etapów powstał już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku Od początku był wzorowany na francuskim pierwowzorze – Tour de France. Pierwszy wyścig z serii był zorganizowany w roku 1928 i nosił wówczas oryginalną nazwę Bieg Dookoła Polski. Do wybuchu II Wojny Światowej odbyły się łącznie pięć edycji tego wyścigu, który był organizowany w okolicach września. Po wojnie Tour de Pologne, zorganizowano już w roku 1947. Niestety w tym okresie wyścig był marginalizowany przez ówczesne władze, które stawiały na Wyścig Pokoju. Po 1990 roku, kiedy to Wyścig Pokoju stracił na znaczeniu, wysiłkiem wielu działaczy kolarskich, nasz sztandarowy wyścig kolarski Tour de Pologne pomału znowu zyskiwał na znaczeniu. Na pewno pomogła w tym osoba wybitnego kolarza Czesława Langa, który został w roku 1993 dyrektorem sportowym wyścigu. Obecnie Tour de Pologne jest wpisany w kalendarz wyścigów światowych z serii Tour, a na starcie staje co raz więcej światowych gwiazd tego sportu.

Kategoria: Sport, Wyścigi. Tagi: ,

Lens Armstrong – upadła legenda

Lens Armstrong – upadła legenda W każdym sporcie można znaleźć osobę, która mając wszystko poprzez swoje nieodpowiedzialne działanie wszystko traci. Takim działaniem może być zarówno nieodpowiedzialne zachowanie się poza arenami sportowymi, może też to być zażywanie niedozwolonych środków dopingujących. Człowiekiem, który właśnie przez zażywanie dopingu spadła na dno jest Lens Armstrong. Jego historia do chwili ujawnienia afery dopingowej mogła stanowić kanwę na wspaniały epicki film o człowieku, który pokonał nie tylko swoje słabości, ale również pokonał chorobę. Wielu ludzi widziało w Lensie Armstrongu bohatera wzór do naśladowania. Niestety afera dopingowa wszystko to zniszczyła. Przeciwko Lensowi Armstrongowi wszczęto postępowanie, sam Armstrong nie chciał już w nim uczestniczyć, przez co został dożywotnio zdyskwalifikowany, a także pozbawiony wszystkich tytułów i medali jakie zdobył jako kolarz. Można by było powiedzieć, że sylwetka Lensa Armstronga powinna być teraz ostrzeżeniem dla tych, którzy chcą brać doping, jednak jak pokazuje życie, są kolarze, którzy nie poprzestaną na niczym byle być najlepszym.

Kategoria: Sport, Wyścigi. Tagi: ,

Polska odpowiedź na Tour de France

Polska odpowiedź na Tour de France Kiedy okazało się, że zorganizowany w roku 1903 wyścig Tour de France był takim sukcesem nie tylko sportowym ale również organizacyjnym, w wielu krajach próbowano podobne wyścigi zorganizować. Również w Polsce, której oficjalnie jeszcze nie było w roku 1928 zorganizowano na wzór Wielkiej Pętli Wyścig Dookoła Polski, którego trasa liczyła 1500 kilometrów. Na starcie pierwszego wyścigu stanęło 71 kolarzy. Do 1939 roku odbyły się jeszcze cztery edycje tego wyścigu. Po wojnie został on reaktywowany, jednak nie miał takiej rangi, która pozwoliłaby mu ściągnąć największe gwiazdy. W Polsce liczył się przede wszystkim Wyścig Pokoju. Dopiero w roku 1993, kiedy dyrektorem wyścigu został Czesław Lang, wszystko dla wyścigu zaczęło się zmieniać. Już w trzy lata później wyścig otrzymał najniższą rangę nadawaną przez UCI, z każdym rokiem ta ranga rosła, aż w końcu Tour de Pologne wciągnięty na listę wyścigów z serii Pro Tour. Na wyścig dookoła Polski przyjeżdża co raz więcej gwiazd kolarstwa, co na pewno pomaga w popularyzacji tego sportu.

Kategoria: Wyścigi. Tagi: ,

Rowerem przez życie

Rowerem przez życie Cieszyć może fakt, ze spora grupa naszego społeczeństwa docenia zalety jakie daje rower. Zapomina się o siedzeniu przed tv, a siedzenie na kanapie zamienia się na siodełko rowerowe, które może nie jest tak wygodne jak kanapa, ale ma wiele zalet, które są doceniane. Rower jest świetnym sprzętem, dzięki któremu można poprawić nie tylko swoją tężyznę, ale również może mieć świetny wpływ na nasze zdrowie. Każda forma ruchu jest dobra, jednak nie wszyscy mogą każdą dyscyplinę uprawiać, a jazda na rowerze jest polecana przez większość lekarzy, nawet dla osób z problemami kręgosłupa. Ponadto rower jako środek transportu jest świetną alternatywą dla samochodu szczególnie w miastach. Większość z nas zna „przyjemność” jaka płynie z poruszania się samochodem po zatłoczonych ulicach. To już nie jest jazda, to jest bardziej poruszanie się ślimaczym tempem. Dlatego nic dziwnego, że spora grupa osób przesiada się na rowery. Nawet burmistrz miasta Londyn, zamiast do pracy jechać w limuzynie przyjeżdża na rowerze. W wielu miastach europejskich można rowery wynająć bezpłatnie, dzięki temu szybko i bezpiecznie można się poruszać po ich centrach. A jakie korzyści dla środowiska – mniej spalin, a nasze ciała zdrowsze. Warto inwestować w rower.

Kategoria: Sport. Tagi: ,